Знайсці
17.09.2017 / 23:074РусŁacБел

Мінскае «Дынама» размалаціла «Металург», закінуўшы пяць шайбаў за перыяд

Хакеісты мінскага «Дынама» перамаглі магнітагорскі «Металург» з лікам 5:3, закінуўшы пяць шайб у трэцім перыядзе, і завяршылі перамогай серыю хатніх матчаў, паведамляе карэспандэнт БелТА.

Візіт аднаго з лідараў КХЛ ды і, мабыць, усяго еўрапейскага хакея стаў добрай праверкай сіл для дынамаўцаў.

Абедзве каманды былі прадстаўлены наймацнейшымі складамі. На лёд «Мінск-Арэны» ў складзе гасцей выйшлі і лепшы снайпер Сяргей Мазякін, і ўлюбёнец мінскіх балельшчыкаў у мінулых сезонах Мэт Элісан.

Несумненна, «зубры» мелі пэўны план на матч з магнітагорцамі, аднак многае змяніла парушэнне правілаў Аляксандрам Кітаравым на старце першага перыяду.

Госці адразу ж пасля укідванні размясціліся ў зоне мінчан.

Доўгім розыгрышам большасці «Металург» сябе не абцяжарваў.

Нападаючы Сяргей Мазякін, які правёў у Мінску 499 матч у КХЛ, зрабіў кідок ад сіняй лініі, а яго партнёр па звяне Ян Коварж падставіў клюшку, змяніўшы траекторыю палёту шайбы - 1: 0.

Пасля гола падапечныя Гордзі Дуайера пастараліся актыўна згуляць у нападзе. У сярэдзіне перыяду адразу два небяспечныя моманты адбыліся каля брамы Васіля Кошачкіна. Магнітагорцы ў гэты гульнявы адрэзак адказвалі толькі контратакамі, якія былі не менш небяспечныя.

Шанец зраўняць лік яшчэ да перапынку мінчане мелі пад заслону першага перыяду.

Два выдаленні па дзве запар зарабіў абаронца гасцей Дзяніс Платонаў. Аднак дынамаўцы не змаглі скарыстацца выгадную магчымасцю закінуць шайбу. Адной з прычын стала невысокая хуткасць перамяшчэння гульцоў, супернікі нават у меншасці стараліся дзейнічаць агрэсіўней і хутчэй за гаспадароў пляцоўкі.

Пасля перапынку перавагу «Сталявараў» павялічыў Мэт Элісан, які завяршыў камбінацыю партнёраў. Пад заслону другога перыяду «Металург» зноў удала разыграў большасць. У штурханіне каля брамы мінчан першым да шайбы, якая адскочыла ад Юнаса Энрота, падаспеў Яраслаў Косаў.

Усё змянілася ў трэцім перыядзе. Адным з герояў гэтага гульнявога адрэзка стаў нападаючы Аляксандр Кітараў.

Менавіта яго актыўныя дзеянні ў зоне «Металурга» прывялі да першага ўзяцця варот Васіля Кошачкіна. Праз дзве хвіліны непаўторны кідок пасля розыгрышу камбінацыі нанёс Аляксандр Паўловіч - 2: 3. Мінчане працягнулі больш актыўна прэсінгаваць, неўзабаве Аляксандр Кітараў на пятачку выйграў барацьбу за шайбу, зраўняўшы лік - 3: 3.

Становішча «Сталявараў» стала пагрозлівым, калі на дзве хвіліны ў бокс для штрафнікоў адправіўся лідар гасцей Сяргей Мазякін, а Ян Коварж атрымаў дысцыплінарны штраф за размовы.

Рэалізаваць большасць «зубрам» не ўдалося, але зацягнутая атака завяршылася кідком Яўгена Лісаўца пад перакладзіну - 4: 3. Канчатковы лік быў усталяваны за секунду да фінальнай сірэны. У пустыя вароты шайбу адправіў Аляксандр Паўловіч.

Матчам з «Металургам» мінчане завяршылі другую хатнюю серыю ў дзесятым сезоне КХЛ. Наступная гульня для падапечных Гордзі Дуайера пройдзе 21 верасня ў Астане з мясцовым «Барысам».