Найти
11.05.2012 / 12:3229РусŁacБел

США—Беларусь — 5:3

Белорусские хоккеисты еще никогда не побеждали американцев.

Першы перыяд гэтай гульні на чэмпіянаце свету, асабліва стартавая палова, зноў былі жудасныя для беларусаў. Ужо на другой хвіліне брамнік Андрэй Мезін сам запіхаў шайбу ў вароты пасля кідка Абделькадэра. Потым амерыканцы без праблемна закінулі другую шайбу, адзначыўся Эткінсан. Мезін зноў не выручыў.

Трэнер беларусаў Кары Хейкеля адважыўся на замену брамніка. На лёд выйшаў траўмаваны Коваль. У некаторыя моманты здавалася, што гульня даецца яму цяжка. Аднак з выхадам «Апельсіна» стала троху спакайней за тылы.

Відаць, гэтая ўпэўненасць перадалася і гульцам. Яшчэ ў першым перыядзе Аляксей Калюжны адну шайбу адыграў.

Другі перыяд у выкананні беларусаў быў, мабыць, найлепшым на гэтым чэмпіянаце свету. Зборная шмат атакавала, прэсінгавала суперніка. Нават па колькасці кідкоў пераўзышла. Але матэрыялізавалася гэта толькі ў шайбу Угарава ў большасці. Гэта была наша першая шайба ў Хельсінкі, калі на пляцоўцы было на гульца болей, амерыканцы таксама ўпершыню прапусцілі ў меншасці.

Выйграць перыяд не ўдалося. Незадоўга да фінальнай сірэны Томпсан вывеў амерыканцаў наперад.

У заключным перыядзе нашы мелі шанцы. Нейкі час нават гулялі 5 на 3, але чагосьці не хапала. Раян і Шцясны зрабілі перавагу «зорна-паласатых» больш унушальнай. На некалькі секунд да фінальнай сірэны Яўген Кавыршын рэалізаваў большасць — 3:5. На жаль, на большае часу не засталося.

Цяпер у групе, А наступнае становішча: Канада — 10 пунктаў, Фінляндыя — 9, ЗША — 8, Славакія, Швейцарыя — па 6, Беларусь, Францыя — па 3, Казахстан — 0.

У суботу гуляем з славакамі. Пачатак у 12:15.