Даслаць навіну
Знайсці
23.03.2019 / 10:32 34

500 дзеячаў грамадства і культуры Беларусі звярнуліся да Далі Грыбаўскайце

Павялічыць выяву

Зварот датычыць перапахавання парэшткаў паўстанцаў 1863—1864 гадоў, павешаных царскімі ўладамі. Парэшткі знайшлі на гары Гедыміна ў Вільні. Генетычная экспертыза выявіла: сярод пахаваных — і Кастусь Каліноўскі. Беларуская грамадскасць звяртаецца да прэзідэнта Літвы Далі Грыбаўскайце, прэм'ер-міністра Літвы Саўлюса Сквярняліса, іншых упаўнаважаных асоб. На момант атрымання звароту Рэдакцыяй «Нашай Нівы» зварот падпісалі прыкладна 500 чалавек. Подпісы працягваюць надыходзіць.

LR Prezidentei Daliai Grybauskaitei
Daukanto a. 3, LT-01122 Vilnius

LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui
Gedimino pr. 11, LT-01103 Vilnius

 LR Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui
Gedimino pr. 53, LT-01109 Vilnius

 LR Užsienio reikalų Ministrui Linui Linkevičiui
J.Tumo-Vaižganto g. 2, LT-01511 Vilnius

 LR Kultūros Ministrui Mindaugui Kvietkauskui
Jono Basanavičiaus g. 5, Vilnius 01118

Беларуская грамадскасць з хваляваннем сочаць за працэсам перапахавання паўстанцаў 1863—1864 гадоў, знойдзеных на гары Гедыміна.

Тыя паўстанцы — нацыянальныя героі не толькі Літвы і Польшчы, але і Беларусі.

Сярод іх Кастусь Каліноўскі — сімвал змагання Беларусі за сваю незалежнасць, чалавек, які выдаваў першую газету на беларускай мове. Яго прыклад натхняе і цяперашняе пакаленне беларускай моладзі на барацьбу за свабоду і самавызначэнне.

Паўстанцы — літоўцы, беларусы, палякі — разам змагаліся з царскімі акупантамі, разам аддавалі сваё жыццё, разам размаўлялі па-беларуску, літоўску, польску, каб Літва, Беларусь, Польшча сталі свабоднымі.

Магілы паўстанцаў будуць месцам паломніцтва маладых беларусаў. Дзеля будучыні Беларусі важна, каб надпісы на іх магілах былі і на беларускай мове. Просім улічыць гэта пры вырашэнні пытанняў перапахавання. Гэта дапаможа збліжэнню беларускага і літоўскага народаў, якія маюць супольную тысячагадовую гісторыю.

Станіслаў Шушкевіч, першы кіраўнік незалежнай Беларусі, член-карэспандэнт Акадэміі навук Беларусі

Радзім Гарэцкі, акадэмік Акадэміі навук Беларусі

Алесь Бяляцкі, кіраўнік праваабарончага цэнтра «Вясна», былы палітвязень

Івонка Сурвіла, старшыня Рады Беларускай Народнай Рэспублікі ў эміграцыі

Аляксандр Мілінкевіч, кандыдат фізіка-матэматычных навук, экс-кандыдат у прэзідэнты

Сяргей Антусевіч, намеснік старшыні Беларускага кангрэсу дэмакратычных прафсаюзаў

Мікалай Шарах, старшыня Свабоднага прафсаюза Беларускага

Лявон Баршчэўскі, перакладчык, намеснік дырэктара Беларускага гуманітарнага ліцэя, дэпутат Вярхоўнага Савета (1990—1996)

Алена Анісім, старшыня Таварыства беларускай мовы, дэпутат Палаты прадстаўнікоў

Уладзімір Арлоў, пісьменнік

Валянцін Голубеў, доктар гістарычных навук, дэпутат Вярхоўнага Савета (1990—1996)

Людміла Сінькова, прафесар філалогіі Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта

Аляксандр Смалянчук, доктар гістарычных навук, прафесар Інстытута славістыкі Польскай акадэміі навук

Анатоль Вярцінскі, пісьменнік, дэпутат Вярхоўнага Савета (1990—1996)

Сяргей Мацкевіч, старшыня Працоўнай групы Асамблеі няўрадавых арганізацый Беларусі

Лявон Вольскі, спявак

Павел Падкарытаў, старшыня Дабрачыннага фонду «Вяртанне», прадпрымальнік

Алена Будзінайце, прадпрымальніца, выкладчыца Беларускага нацыянальнага тэхнічнага ўніверсітэта

Галіна Сівалава, былая дырэктарка беларускамоўнай гімназіі імя Францішка Скарыны ў Вільні

Ігар Варашкевіч, спявак

Зміцер Вайцюшкевіч, спявак

Валер Булгакаў, рэдактар часопіса Arche

Андрэй Горват, пісьменнік

Сяргей Дубавец, пісьменнік, журналіст

Віктар Марціновіч, пісьменннік, PhD, Еўрапейскі гуманітарны ўніверсітэт

Улад Вялічка, грамадскі актывіст, «ЕўраБеларусь»

Алена Макоўская, кіраўніца Згуртавання беларусаў свету «Бацькаўшчына»

Ніна Шыдлоўская, старшыня Рады Згуртавання беларусаў свету «Бацькаўшчына»

Святлана Каралёва, дырэктар сакратарыята Беларускай платформы Форуму NGO «Усходняга партнёрства»

Алег Трусаў, гісторык, дэпутат Вярхоўнага Савета (1990—1996)

Андрэй Дынько, рэдактар часопіса «Наша гісторыя»

Ягор Марціновіч, рэдактар партала «Наша Ніва»

Зміцер Рогач, інжынер

Марыя Міцкевіч, матэматык, унучка народнага паэта Беларусі Якуба Коласа, старшыня Дабрачыннага фонду «Сакавік»

Глеб Лабадзенка, каардынатар курсаў «Мовананова»

Зміцер Дашкевіч, прадпрымальнік, былы палітвязень

Павел Белавус, дырэктар Symbal.by

Анджэй Пачобут, журналіст, сябар галоўнага праўлення Саюза палякаў Беларусі

Павел Харланчук, акцёр

Яўген Маліноўскі, металург

Мікола Таранда, кандыдат біялагічных навук, дацэнт

Святлана Каханоўская, біяхімік

Антаніна Якубік, менеджар па прадуктах

Канстанцін Каток, ветэрынар

Васіль Раманаў, доктар

Ірына Бурдзялёва, дацэнт Мінскага дзяржаўнага лінгвістычнага ўніверсітэта

Алесь Казак, бізнэсовец

Аляксандр Пармон, інжынер

Віктар Шавялюк, інжынер

Зміцер Афанасенка, праграміст, музыка

Дзмітры Багачоў, апаратчык палімерызацыі ААТ «Нафтан» завод «Палімір»

Павел Матусевіч, тэхнолаг

Сяргей Сутула, праграміст

Мікусь Волкаў, доктар

Аляксандр Белянкоў, доктар

Маргарыта Міклашэвіч, архітэктарка

Ганна Севярынец, настаўніца

Рэгіна Ждановіч, дызайнерка адзення

Марыя Дзейчык, банкаўскі работнік

Юры Тарэеў, графічны дызайнер, выкладчык Беларускай дзяржаўнай акадэміі мастацтваў

Жанна Лашкевіч, тэатральны крытык, загадчыца літаратурнай часткі Тэатра юнага гледача

Павел Капанскі, настаўнік

Аляксей Ластоўскі, кандыдат сацыялагічных навук, Інстытут «Палітычная сфера» (Беларусь — Літва), Полацкі дзяржаўны ўніверсітэт

Юрась Юркевіч, гісторык, PhD

Барыс Сачанка, старшыня Саюза беларускіх пісьменнікаў

Аляксандр Фядута, доктар габілітаваны, галоўны рэдактар альманаха «Асоба і час», ганаровы сябар Літоўскага ПЭН-Клуба, былы вязень сумлення

Пётр Рудкоўскі, дырэктар Belarusian Institute For Strategic Studies

Павел Анціпаў, Беларускі ПЭН-Цэнтр

Мікола Купава, мастак

Сяргей Навумчык, журналіст, дэпутат Вярхоўнага Савета (1990—1996)

Аляксандр Краўцэвіч, доктар гістарычных навук

Уладзімір Някляеў, паэт, экс-кандыдат у прэзідэнты

Алесь Пашкевіч, намеснік старшыні Саюза беларускіх пісьменнікаў

Сяргей Законнікаў, пісьменнік

Андрэй Кім, кіраўнік ініцыятывы «Кінаконг»

Аляксандр Старыкевіч, рэдактар інтэрнэт-газеты «Салідарнасць»

Ларыса Сімаковіч, кампазітар

Ганна Шапуцька, каардынатарка ініцыятывы па абароне месца пахавання ахвяр сталінскіх рэпрэсій Курапаты

Андрэй Янушкевіч, гісторык

Іна Кулей, дырэктар агенцтва «Тваё заўтра»

Мечыслаў Супрон, гісторык

Эдуард Пальчыс, стваральнік блога «1863», былы палітвязень

Павел Каралёў, гісторык, музеязнаўца

Настасся Мацяш, мовазнаўца

Ганна Янкута, перакладчыца

Арамаіс Міракян, журналіст

Юрый Ускоў, музыка

Віктар Шукеловіч, тэлевядоўца

Вольга Мазурава, Таварыства беларускай школы

Маргарыта Пярова, музеязнаўца

Паліна Сцепаненка, праваабаронца, журналістка

Таццяна Козік, мастачка

Крысціна Бандурына, карэктарка

Анатоль Тадорскі, мастак

Павел Севярынец, палітык, сустаршыня Беларускай хрысціянскай дэмакратыі, былы вязень сумлення

Генадзь Шарыпкін, журналіст

Ігар Жалткоў, перакладчык, музейны супрацоўнік

Мікола Канановіч, журналіст

Аксана Спрынчан, пісьменніца

Наталля Рак, культуролаг

Ігар Палынскі, журналіст, музыка

Наталля Русецкая, філолаг

Таццяна Шміт, журналістка

Сяргей Комлач, перакладчык

Ігар Кулікоў, паэт, перакладчык

Адам Глобус, паэт

Дзяніс Брынкевіч, музыка

Алена Малочка, журналістка

Таццяна Равяка, праваабаронца

Марына Казлоўская, настаўніца

Ігар Засімовіч, скульптар

Вольга Бабкова, архівістка

Наталля Бабіна, пісьменніца, перакладчыца, рэдактар беларуска-ўкраінскага альманаха «Справа»

Анатоль Івашчанка, паэт

Вольга Дамаскіна, кіраўніца НДА

Надзя Кандрусевіч-Шыдлоўская, перакладчыца

Аксана Сцяпанава, прадавец

Любоў Падпорынава, выкладчыца Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта

Ігар Крэбс, перакладчык

Таццяна Нядбай

Уладзімір Лянкевіч

Алена Казлова

Андрэй Хадановіч

Адэля Дубавец, журналістка

Уладлена Малашчанка, культуролаг

Ксенія Шталянкова, выкладчыца Еўрапейскага гуманітарнага ўніверсітэта

Дар’я Ліс, журналістка

Вольга Смалянка, юрыстка, праваабаронца

Марына Загорская, рэдактарка «Заўтра тваёй краіны»

Фаіна Наканечная, палітолаг

Яраслава Ананка, літаратуразнаўца

Сяргей Абламейка, журналіст, літаратар

Вячаслаў Сіўчык, палітык, былы вязень сумлення

Марына Шода, выкладчыца Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта, перакладчыца

Алесь Яўдаха, кнігараспаўсюднік

Мікалай Кванталіяні, спецыяліст па інфармацыйнай бяспецы

Аляксандр Люшкевіч, журналіст

Сяргей Ахрамовіч, музыка

Наста Юркевіч, сацыёлаг

Марыя Пушкіна, перакладчыца

Ігар Бабкоў, паэт, філосаф

Сяргей Прылуцкі, паэт

Таццяна Уласенка, журналістка

Вячаслаў Ракіцкі, кандыдат мастацтвазнаўства, тэатральны крытык

Ігар Кулей, журналіст «Белсата»

Юлія Пашко, сябар агенцтва «Тваё заўтра»

Любоў Трапезнікава, журналістка

Галіна Чарапок, бібліятэкарка

Андрэй Вылінскі, перакладчык

Валянціна Трыгубовіч, архівістка

Алесь Емяльянаў-Шыловіч, літаратар, перакладчык

Антон Брыль, перакладчык

Дзмітры Дзмітрыеў, гукарэжысёр, літаратар

Андрэй Шкірыч

Вольга Блажэвіч, журналістка

Валер Гапееў, пісьменнік

Кацярына Мяснікова, мастачка

Наталля Кароль, юрыстка

Святлана Рогач, перакладчыца

Ірына Хадарэнка, культуролаг

Міхаіл Валодзін, пісьменнік

Таццяна Будовіч-Барадуля, журналістка

Аляксандр Уліцёнак, журналіст

Алена Рай, філолаг

Надзея Бацілава, Таварыства беларускай мовы

Дзмітры Плакс, прадзюсар

Дзіяна Даражок, менеджарка тэатра

Раман Цымбераў, выдавец

Андрэй Пачопка

Міхал Бараноўскі, музейны супрацоўнік

Тарас Тарналіцкі, піяр-менеджар

Павел Галыгка, літаратар

Ірына Дарафейчук, паэтка

Андрэй Толчын, журналіст

Мікіта Пастухоў, арганізатар імпрэзаў

Алеся Башарымава, перакладчыца

Соф’я Савелава, педагог

Раман Абрамчук, музыка

Максім Субач, музыка

Алесь Замкоўскі, літаратар

Уладзімір Русаковіч, перакладчык

Дзяніс Радзівіловіч, настаўнік

Віталь Зайка, архівіст

Любоў Уладыкоўская, філолаг

Алег Дашкевіч, трэнер па боксе, кінарэжысёр

Валярына Кустава, паэтка, тэлевядоўца

Сяргей Пеляса, рэдактар «Белсата»

Аляксей Дзікавіцкі, рэдактар «Белсата»

Аліна Стэфановіч, перакладчыца

Кацярына Пыжык, педагог-музыкант

Ала Такінданг, філолаг

Сямён Печанко, журналіст

Мікола Бенька, старшыня Гомельскай гарадской суполкі Беларускай асацыяцыі журналістаў

Зміцер Ягораў, журналіст

Таццяна Кавальчук, трэнерка нефармальнай адукацыі

Андрэй Стрыжак, праваабаронца

Таццяна Поклад, журналістка

Андрэй Расінскі, кінакрытык

Вадзім Мажэйка, кандыдат культуралогіі, аналітык

Аляксандр Дука, экскурсавод

Аляксей Братачкін, гісторык

Валянціна Аксак, паэтка

Вінцук Вячорка, мовазнавец

Ігнась Поклад, студэнт

Людміла Шчэрба, пісьменніца

Уладзімір Хільмановіч, праваабаронца

Алесь Залеўскі, журналіст

Ганна Кандрацюк-Шверубская, журналістка газеты «Ніва», Беласток

Алесь Лагвінец, палітолаг, выкладчык Еўрапейскага гуманітарнага ўніверсітэта

Сабіна Брыло, журналіст

Уладзімір Садоўскі, інжынер-электрык, пісьменнік, краязнаўца

Яўген Батура, інжынер

Таццяна Пашэвалава, менеджарка NGO

Дзіяна Серадзюк, журналістка

Яўген Ярчак, фотажурналіст

Настасся Касюцковіч, журналістка

Вітаўт Сіўчык, журналіст

Андрэй Бука, тэхнічны супрацоўнік СМІ

Сняжана Рогач, гісторык

Таня Рыдзеня, выкладчыца

Вольга Нікалайчык, рэжысёрка

Алена Лемеш, пенсіянерка

Вольга Качалка, філолаг

Іван Мірончык, слесар

Святлана Каваленка, эканаміст

Таццяна Вадалажская, каардынатарка «Лятучага ўніверсітэта»

Алена Сямчышын, мастачка

Яўген Скочка, будаўнік

Аляксей Мінчонак, журналіст

Кірыла Пазняк, журналіст

Вольга Бабурына, мастачка

Наталля Фурсава, менеджарка

Святлана Шырвель, журналістка

Наста Глушко, мастачка

Алена Захожая, інжынер

Алена Сцяпанава, журналістка, кіраўніца Віцебскай філіі Беларускай асацыяцыі журналістаў

Ксенія Бязрукая, фатографка

Уладзімір Падаляка, трэнер

Хрысціна Чарняўская, журналістка

Таццяна Караткевіч, сустаршыня кампаніі «Гавары праўду»

Наталля Герасімюк, старшыня Фонду «Яны — гэта мы»

Вольга Іванова, кандыдат гістарычных навук, архівістка

Алег Хаменка, музыка

Элеанора Бушлякова, пенсіянерка

Зміцер Хведарук, настаўнік

Яўгенія Дуко, экскурсаводка

Сяргей Макрэнка, інжынер

Леанід Каліценя, кінапрадзюсер

Іван Грыгаровіч, намеснік дырэктара кампаніі

Сяргей Бабарэка, мастак

Вікторыя П’яшэвіч, настаўніца

Аляксандра Баярына, архітэктарка

Уладзімір Рылка, будаўнік

Алена Кайзер, настаўніца

Таццяна Севярынец, каардынатарка Беларускай хрысціянскай дэмакратыі па Віцебскай вобласці

Вера Ціцянкова, інжынер

Максім Гацак, журналіст

Антон Бельскі, тэставальнік праграмаў

Марына Качановіч, псіхолаг

Святлана Чакушка, менеджарка культурніцкіх праектаў

Каця Сюркова, настаўніца

Ігар Маслоўскі, кіраўнік арганізацыі «За свой горад», Брэст

Ірына Азарынская, настаўніца гісторыі

Анатоль Гатоўчыц, журналіст

Кацярына Хольцапфель-Варажун, беларуска, якая жыве ў Аўстрыі

Аксана Шэлест, сацыёлаг

Лізавета Чырвонцава, выкладчыка, мастачка

Кацярына Горкая, дызайнерка

Марына Шыбко, выдавец

Юры Цехановіч, навуковец

Алесь Дудар, прадпрымальнік

Аляксандр Абляк, масажыст

Святаслаў Гулецкі, інжынер

Юрый Варакса, кандыдат фізіка-матэматычных навук

Сяргей Філімонаў, тэлевядоўца

Дзмітрый Маркевіч, бізнэсовец

Уладзімір Парфянок, фатограф, куратар праектаў

Святлана Чарняўска, педыятр

Янак Дзяшук, супрацоўнік Axel Vervoordt NV.

Вера Слямнёва, бібліёграф

Міхась Міцкевіч, намеснік кіраўніка Офіса па правах людзей з інваліднасцю

Сяргей Будкін, кіраўнік партала Tuzinfm.by

Ягор Дзёбік, выкладчык

Юры Усціновіч, шоўмэн

Алег Малейка, мастак, фатограф

Маргарыта Сцешык, перакладчыца

Таццяна Цагельнік-Окіцу, аспірантка

Ларыса Гарбаленя, спецыялістка па замежнаэканамічнай дзейнасці

Марыся Харэвіч, журналістка

Галіна Сіўчык, фізік

Валянціна Ігнаценка, старшыня Аршанскай гарадской арганізацыі Аб’яднанай грамадзянскай партыі

Ігар Казубаў, кухар

Ілля Рэд Чыжоў, архітэктар

Вольга Верамеенка, рамесніца

Юлія Міцкевіч, перакладчыца

Павел Астравух, перакладчык

Аляксандр Ахмач, публіцыст

Андрусь Ігнатовіч, сістэмны інтэгратар

Юлія Касцюкевіч, экскурсавод

Генадзь Кіслы, інжынер

Юрый Тамковіч, студэнт

Алена Мінчэня, анлайн-маркетолаг

Зміцер Міцкевіч, журналіст

Ірына Дубянецкая, доктар тэалогіі

Аляксей Трубкін, журналіст

Максім Чарняўскі, археолаг

Надзея Марозава, юрыстка, шматдзетная мама

Алесь Плотка, літаратар

Аксана Зінчанка, дызайнерка

Марына Бялеста Вільгельм, настаўніца беларускай мовы і літаратуры

Аляксандр Алейнікаў, аператар-пастаноўшчык

Кірыл Крывіцкі, журналіст

Ганна Баканоўская, менеджарка па продажах

Аляксандр Таўстыка, прадпрымальнік

Ілья Шыманскі

Вольга Казакова, доктарка

Вольга Алейнік, дырэктар установы

Віталь Рымашэўскі, палітык

Анжэла Серадзюк, прадпрымальніца

Яўген Шынкарэнка, інжынер

Раман Кавальчук, беларус, які жыве ў Рызе

Міраслаў Таразевіч, кандыдат хімічных навук

Зміцер Краўчук, відэааператар

Дзяніс Жыхавец, менеджар па продажах

Вольга Астроўская, юрыстка

Юрый Бараноўскі, электрык

Зміцер Лупач, электрык

Алена Куракевіч, менеджарка

Вольга Цітова, архітэктарка

Андрэй Ляпёшкін, інжынер

Вітас Дэкшніс, перакладчык

Надзея Нортан, беларуска, якая жыве ў ЗША

Сяргей Кручкоў, інжынер-будаўнік, журналіст

Андрусь Дварэцкі, IT

Францішак Старчанка-Цярэшка

Уладзь Сташкевіч, бізнэс-аналітык

Валеры Вядрэнка, фатограф

Святлана Жукава, дырэктарка салона прыгажосці

Наталля Ярмалінская, педагог

Андрусь Анціпенка, грамадскі актывіст

Кацярына Куняўская-Чыжова, архітэктарка

Ала Петрушкевіч, кандыдат філалагічных навук

Ірына Жарнасек, пісьменніца

Воля Дзёмка, рэжысёр

Алесь Марчанка, журналіст

Аляксей Шэін, пісьменнік, журналіст

Галіна Сарочык, беларуска, якая жыве ва Украіне

Надзіна Дрозд, пенсіянерка

Кірыл Атаманчык, прадпрымальнік і грамадскі дзеяч

Алена Сакалоўская, генетык-біятэхнолаг

Таццяна Папова, актрыса

Вадзім Мохаў, перакладчык

Аляксей Парошын, прадпрымальнік

Эдуард Зайкоўскі, археолаг

Алена Алешка, дызайнерка

Вітольд Ашурак, будаўнік

Сяргей Верамеенка, прадпрымальнік

Вераніка Бандаровіч, філолаг

Павал Булаты, кандыдат гістарычных навук, выкладчык

Вольга Баркун, юрыстка

Вітольд Ханецкі, прадпрымальнік, гісторык

Максім Сакалоўскі, прадпрымальнік

Артур Клінаў, пісьменнік, мастак, рэдактар часопіса pARTisan

Ягор Віняцкі, фрылансер

Наталля Краўчанка, рэпетытар

Андрэй Кешанюк, інжынер

Міхал Пракоф’еў, прадпрымальнік

Андрэй Лянкевіч, фатограф

Аляксандр Зянькоў, аператар

Уладзімір Лазарчык, доктар

Марына Адамовіч, выкладчык, юрыстка

Алеся Матусевіч-Буйвідовіч, журналістка

Сяргей Пелехаў, інжынер па рамонце электронікі

Ігар Шары, трэнер-кансультант

Сяргей Масюк, студэнт

Андрэй Строцаў, студэнт

Уладзь Рымша, рамеснік

Сяргей Чарнавокі, IT

Ігар Марыніч, прадпрымальнік

Ігар Ламака, акцёр

Марына Бацюкова, фатограф

Георгій Станкевіч, настаўнік

Сяржук Семянюк, прадпрымальнік

Яна Мяленцьева, дызайнерка

Віктар Ляшчынскі, гравёр

Зміцер Юркевіч, гісторык

Вячаслаў Швед, гісторык

Алена Дземідзюк, інжынер па падрыхтоўцы кадраў

Алесь Вячорка, прадпрымальнік

Тамара Швед, выкладчыца

Аляксандр Тамковіч, журналіст

Людміла Мірзаянава, псіхолаг, педагог

Георгій Ліхтаровіч, фотамастак

Сяргей Балай, фатограф

Юлія Шастак, архітэктарка

Андрэй Янкоўскі, мастацтвазнаўца

Валянціна Лецка, прадпрымальніца

Павел Няхаеў, выкладчык, музыка

Андрэвуш Шчура, гісторык, краязнаўца

Ігар Сайко, настаўнік

Віктар Рудэнка, кампазітар, прадзюсар

Алена Алейнік-Балыка, бібліятэкарка

Ян Аўсеюшкін, журналіст

Станіслаў Даражкоўскі, навуковы супрацоўнік

Аляксандр Юркойць

Вадзім Боўта, архітэктар

Наталля Багданава, выкладчыца

Мікалай Кішкурна

Вікторыя Шапран, юрыстка

Ігар Назаранка

Юрась Juraś Jolki-Palki Vavokhine, kіraўnіk La Plume, The Feather, Pjaro, Cosmopolite Music Project

Святлана Цап, старшыня «Гільдыі керамістаў»

Яўген Шабунька, каваль

Яўген Машкоўскі, работнік у сферы паліграфіі

Павел Сакалоўскі, Беларускі незалежны прафсаюз

Аляксандр Дзянісаў, музыка

Ілья Буткін, ацэншчык, TAA «Пэўныя справы»

Зміцер Жукоўскі, прадпрымальнік

Асіль Жуковіч, пісьменнік

Эдуард Дзеўгуць, кіроўца

Валянціна Манюк, настаўніца

Уладзімір Дрындрожык, музыка, рамеснік

Уладзімір Джэйгала, сувязіст

Наталля Альхова, праграмістка

Дар’я Кадамская, музыка

Андрэй Вышадок, прадпрымальнік

Віктар Жыбуль, літаратар

Валера Руселік, журналіст

Павел Архангельскі, мастак

Надзея Дрыла-Дрындрожык, журналістка

Таццяна Ласка, мастачка

Наталька Цюленева, сакратар-рэферэнт

Вольга Анцыповіч, журналістка

Марыя Роўда, пісьменніца, выкладчыца Мінскага дзяржаўнага лінгвістычнага ўніверсітэта

Аляксей Ігнатовіч, выкладчык

Уладзь Гурыновіч, IT-спецыяліст

Аляксандр Квіткевіч, прадпрымальнік, кіраўнік кампаніі Prastora.by

Алесь Падзько, прадпрымальнік, вырабнік мэблі

Жанна Пікоўская, медсястра

ды іншыя

nn.by

0
гоблін / адказаць
15.04.2019 / 03:25
"..бесштаноўны гоблін.." Фии, как вульгарно! Как грубо! Фи! Вас, часом, в рекруты не призвали? Ли? Больно юмор солдацкий, штоле..
0
гоблін / адказаць
15.04.2019 / 10:07
"..спіс на дзве паловы падзяліў - адных вылучыў тлустым шрыфтам.." "..Нет, генацвале. Когда у общества нет цветовой дифференциации штанов, то нет цели.." (c)
0
гоблін / адказаць
16.04.2019 / 11:58
"..Вы ж гоблін,..у Вас замест аргазма пэўна толькі пярдзеж і адрыжка.."

Хыы.

Как гриццо, фсё, что вы так хотели знать о Жвирчеге ваще и нацозабоченных поборцах клинописи в частности (издевательски лыбиццо)
Паказаць усе каментары
Каб пакінуць каментар, калі ласка, актывуйце JavaScript у наладах свайго браўзера
пїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ, пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ JavaScript пїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ, пїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ пїЅ пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ
пїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅпїЅ...
Каб скарыстацца календаром, калі ласка, актывуйце JavaScript у наладах свайго браўзера
2018 2019 2020
май чэрвень ліпень
ПН АЎ СР ЧЦ ПТ СБ НД
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30