Знайсці
08.11.2018 / 22:4624РусŁacБел

БАТЭ паказаў выдатны футбол, але ўсё адно саступіў «Чэлсі» ВІДЭА

У чацвёртым туры Лігі Еўропы ў госці да чэмпіёна Беларусі прыехаў славуты лонданскі клуб «Чэлсі». У першай гульні ў Англіі гаспадары былі мацнейшымі з лікам 3:1, але шанцы на выхад з групы застаюцца і ў беларусаў.

Сваю атмасферу матчу ствараў туман, які густа лёг над «Барысаў-Арэнай». Напэўна, англічан не здзівіш туманам, але такі густы ўсё ж бывае не часта. У «Чэлсі» быў баявы склад, нават Азар у складзе.

Фота: Сяргей Гудзілін.

А яшчэ ў лонданцаў была выдатная падтрымка трыбун. Два паўнавартасныя сектары, а таксама асобныя заўзятары на цэнтральных трыбунах. Прычым складвалася ўражанне, што беларусаў сярод іх было яўна не меней за англічан.

Зрэшты, падтрымка БАТЭ была на ўзроўні. Паўнюткі стадыён жыва рэагаваў на атакі сваіх улюбёнцаў. Падумалася, што Анатолю Капскаму спадабалася б, як гульня сваёй каманды, так і атмасфера на матчы.

Ужо на пятнаццатай хвіліне Дзмітрый Бага, брат галоўнага трэнера, без комплексаў ударыў здалёк па варотах «Чэлсі», але штанга ўратавала. Аляксандр Глеб у свае 37 гадоў вазіў супернікаў, як у найлепшыя гады часоў «Арсенала». Тады «арыстакратам» таксама даставалася ад Глеба.

Увогуле не скажаш, што «Чэлсі» стварыў нешта выбуховае ля варот БАТЭ ў першым тайме. Было шмат пазіцыйных атак, але абарона барысаўцаў спакойна спраўлялася з патэнцыйнай небяспекай.

А вось другі тайм пачалася вельмі скрушна. На 52-ой хвіліне Эмерсан навесіў з фланга, Волкаў не ўсачыў за Жыру і француз галавой удала трапіў у блізкі кут варот Шчарбіцкага — 0:1.

Потым Жыру мог забіваць яшчэ раз, біў зноў галавой, але Шчарбіцкі выцягнуў мяч з-пад перакладзіны. Было эфектна.

Свае моманты ў другім тайме БАТЭ меў. Невядома, якія футбольныя багі разгневаліся на Сігневіча, калі ён нібы клюшку падстаўляў нагу пасля ўдару Драгуна, але мяч неймаверным чынам трапіў у бэльку.

А потым Аляксей Рыас расстрэльваў вароты з забойнай пазіцыі. І зноў жа — па нейкім магічным збегу абставін мяч размінуўся з брамай.

БАТЭ атакаваў і потым. «Чэлсі» нават цягнуў час і крыху гуляў на адбой. На жаль, БАТЭ так і не змог скарыстаць свае шматлікія моманты. За гульню не сорамна, а вось вынік мог быць і іншым. А так — 1:0 на карысць англійскага клуба.

Трыбуны праводзілі БАТЭ крыкамі «Малайцы».

У другім матчы нашай групы венгерскі «Відзі» перамог з лікам 1:0 грэцкі ПАОК.

Цяпер «Чэлсі» мае 12 пунктаў, «Відзі» — 6, БАТЭ і ПАОК — па 3. У барысаўцаў застаецца хатні матч з «Відзі» і гасцявы з ПАОКам.

Зміцер Панкавец, фоты: Сяргей Гудзілін