Знайсці
19.08.2014 / 21:51РусŁacБел

Беларускі плывец Яўген Цуркін стаў чэмпіёнам Еўропы на дыстанцыі 50 м батэрфляем

Беларускі плывец Яўген Цуркін выйграў залаты медаль чэмпіянату Еўропы па водных відах спорту, які праходзіць у Берліне (Германія), на дыстанцыі 50 м батэрфляем, аднак не стаў аднаасобным пераможцам. У сённяшнім фінальным заплыве аналагічнае з Цуркіна час паказаў яго апанент з Францыі.

Яўген Цуркін і француз Фларан Манадо, які з'яўляецца алімпійскім чэмпіёнам 2012 (на дыстанцыі 50 м вольным стылем), паказалі сёння ў фінале ЧЕ-2014 аднолькавы час — 23,00 сек. Пасля старту вырашальнага заплыву на 50 м батэрфляем беларус трохі адставаў ад канкурэнтаў, аднак нагнаў упушчанае на другой палове дыстанцыі. Сярод фіналістаў час паўфінальнага заплыву Цуркіна быў горшым (23,60 сек.), і вырашальны заплыў ён праводзіў па 8-й дарожцы.

Срэбны медаль на 50-метровай дыстанцыі батэрфляем не будзе ўручаны, затое на трэцюю прыступку пастамента, як і на першую, узышлі адразу два плыўца — украінец Андрэй Говараў і брытанец Бенджамін Праўд (іх фінішны час — 23,21 сек.).

Яўген Цуркін заваяваў першы медаль для зборнай Беларусі на ЧЕ-2014 па водных відах спорту. У іншых фіналах сённяшняга дня беларусы не выступаюць.

Кантынентальнае першынство фінішуе ў сталіцы Германіі 24 жніўня.